نگاهی دیگر بر پروژه آزاد راه تهران-شمال(بخش سوم)

1380

محمود نویدی نماینده وزارت راه در طرح آزاد راه تهران شمال(همشهری18 شهریور )- طرح احداث آزاد راه تهران شمال که قرار است تا 3 سال آینده به بهره برداری برسد در 4 سال گذشته به طور متوسط سا لانه  کمتر از یک درصد پیشرفت فیزیکی داشته است ..... بنیاد مستضعفان به علت کمبود نقدینگی نمی تواند کار را پیش ببرد و دولت باید وارد کار شود و بخشی از طرح را به دیگران تحویل دهد. در غیر این صورت این بزرگراه ساخته نخواهد شد .

دانا نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در طرح آزاد راه تهران شمال (همشهری15 آبان) - مهندس دانا در مصاحبه با شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: در سال 1375 کار آزاد راه شروع شد اما مسئولان شرکت احداث کننده ارزیابی زیست محیطی را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه ندادند و سازمان نیز با احداث آن تا زمان ارائه گزارش های کامل ارزیابی مخالفت کرد. در سال 1376 که این گزارش ها ارائه شد به علت کامل نبودن مورد موافقت قرار نگرفت بعد از مدتی گزارشات سال 1377 و 1378مورد موافقت قرار گرفت و شرکت احداث کننده مجوز احداث دریافت کرد. این شرکت طرح مدیریت زیست محیطی را در سال 1379 به سازمان محیط زیست ارائه داد. اما امروز اعلام می کنند که پیشرفت کار حدود 5 درصد است این نشان دهنده ضعف مدیریت طرح است.

احمدخرم وزیر راه و ترابری- (همشهری 15 آبان)  طرح آزاد راه تهران شمال از ابتدا یک طرح غیر واقعی بود و بنیاد احساس می کرد که سرمایه گذاری انجام شده قابل برگشت است اما مجموعه عوارض باعث فقدان پیشرفت این طرح شده است . در مورد محیط زیست باید هماهنگی های لازم انجام می شد و بعد طرح شروع می شد ...وزارت راه با تمام وجود در جهت ایجاد و گسترش امکانات زیست محیطی گام بر می دارد اما سازمان حفاظت محیط زیست نیز باید یک همکاری متقابل داشته باشد تا طرح های مردم راکد نماند.

 

1381

میری ( جام جم  15 مهر ) هزینه های اجرایی پروژه تهران شمال در سال 1375 حدود 150 میلیارد تومان بر آورد شده بود که با تغییر نرخ ارز و تورمی که در سال گذشته داشتیم و همچنین افزایش قیمت مصالح، هزینه پروژه در سال 1380 حدود 400 میلیارد تومان بر آورد شد که طی پنج سال آینده این رقم به 700 میلیارد تومان خواهد رسید ... وی در خصوص واگذاری فاز اول این پروژه به یک کنسرسیوم چینی گفت : این تصمیم با توجه به مشکل نقدینگی که دولت در پروژه های عمرانی در کوتاه مدت با آن مواجه شده است ، گرفته شده تا از طریق منابع فاینایس بتوان بخشی از مبالغ مورد نیاز دولت را تأ مین کرد که به دنبال آن مناقصه برگزار شده و بر اساس توافقات صورت گرفته شده چینی ها مناسب تشخیص داده شده اند.

 

1382

احمد خرم وزیر راه و ترابری-( ایران12خرداد ): قطعه پایانی آزاد راه تهران شمال ، حد فاصل مرزن آباد  تا چالوس ، به طول 24 کیلومتر سال آیند ( 1383 ) به بهره برداری می رسد.  قرار داد ساخت این راه برای سرعت بخشیدن به کار تغییر کرده و قرار داد جدید ابلاغ شده است. وی با  ذکر این مطلب که با قرار داد قدیم قطعاً تا سی سال آینده هم اتوبانی احداث نمی شد، ادامه داد : با ساخت 32 کیلومتر ابتدای آزاد راه تهرا ن شمال " کن " به " شهرستانک"  متصل می شود ... مسائل فاینانس این قطعه قطعی و قرار داد هایش امضاء شده و ابلاغ مصوبه دولت نیز انجام شده و هیچ مشکلی ندارد. وی گفت از روزی که قرار داد امضاء شده، ظرف مدت سه سال باید کار به اتمام برسد. وی گفت اتمام این قطعه در مدت بیش از سه سال جریمه و پیش از آن تشویق دارد . وی در مورد قسمت میانی آزاد راه گفت: این قسمت در مجموع 75 کیلومتر تونل دارد که باید حفاری شود و بخش سخت آزاد راه است. مطالعات این قسمت در حال انجام است که بعد از اتمام 32 کیلومتر اول و 24 کیلومتر پایانی ساخت بخش میانی آغاز خواهد شد. دستگاه حفاری تونل در دوهفته گذشته وارد ایران شده و در حال انتقال به منطقه است.

انوشیروان محسنی بند پی- نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس- (ایران7 تیر )- این نماینده در  گفتگو با ایسنا گفت : ... تا زمانی که سایه بنیاد مستضعفان و جانبازان بر این پروژه باقی بوده و منابع مالی آن شفاف و روشن نیست، پروژه پیشرفتی نخواهد داشت. وی گفت در حال حاضر بنیاد 1200 هکتار از اراضی شمال را تحویل گرفته و می خواهد قیمت آزاد راه را به قیمت روزی که می خواهد آن را شروع کند حساب کند . به اعتقاد وی ، اگر با این روند پیش برویم و همه زمین های شمال را به بنیاد بدهیم، آزاد راه ساخته نمی شود، مگر اینکه از طریق فاینانس و صرفه جویی سوختی، تعریف مشخصی صورت گیرد . ... وی خاطر نشان کرد : چنانچه اقدامی برای پیشرفت این پروژه صورت نگیرد ، نمایندگان می توانند از اهرم هایی مانند سئوال ، استیضاح و تحقیق و تفحص که قانون در اختیار آنها گذاشته استفاده کنند که ظرف یکی دوهفته آینده از این اهرم ها استفاده می کنیم ....

سید مسیح موُمنی- معاون اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و ترابری- (ایران16مرداد).... علت اصلی این کندی ( 5 درصد در طول 8 سال ) عدم سرمایه گذاری کافی از سوی بنیاد بوده است . وی اظهار داشت بر اساس قرار داد اولیه که بین وزارت راه و ترابری به عنوان صاحب طرح و بنیاد به عنوان سرمایه گذار و مجری در سال 1375

/ 0 نظر / 6 بازدید