سیستم تصفیه به وسیله مخزن سپتیک septic tank

مخزن سپتیک روشی بسیار ساده برای تصفیه مقدماتی فاضلابهای شهری اعم از خانگی یا تجاری می باشد . در این روش که فرایند تصفیه غیر هوازی بکار گرفته شده است مواد جامد فاضلاب ته نشین شده است و مواد محلول توسط میکرو ارگانیزمهای غیر هوازی تا حدود زیادی تجزیه  می گردند.
مخزن سپتیک در نظر گرفته شده قابل ساخت با آجر و یا بتن می باشد که از نوع مرحله ای و متشکل از ۳ بخش جداگانه است :
بخش اول (اولین مخزن ) برای ته نشین سازی لجن فاضلاب و بخش های دوم و سوم برای حذف مواد آلی محلول می باشد .
در مخازن (بخش های ) ۲ و ۳ از آجر سفالی مخصوص سقف ساختمانها استفاده می شود به طوریکه تقریباً ۵۰ درصد از حجم مخزن را آجر سفالی اشغال می نماید . گره چیدن آجرها بسیار مهم است به طوریکه آجرها در قسمت به سمت بالا حرکت نماید .

سازه و جنس مخزن      

مخزن سپتیک باید با مصالح ساختمانی ، آجر یا ترجیحاً بتن ساخته و احداث شود . در صورت استفاده از آجر حداقل ضخامت دیوارها ۴۵ سانتی متر و در صورت استفاده از مخازن بتنی حداقل ضخامت دیوارها ۲۵ سانتی متر در نظر گرفته شود .
سقف سپتیک از نوع تیرچه بلوک پیشنهاد می شود . روی سقف هر بخش یک دریچه بازدید برای رفع گرفتگی احتمالی و یک لوله ونت برای تخلیه هوا و گازهای سپتیک باید نصب شود.

محل استقرار سپتیک     

محل احداث سپتیک با توجه به موقعیت زمین و در نقطه ای باید باشند که از نظر هیدرولیکی فاضلابهای خانگی به آن به طورثقلی وارد شوند . همچنین در آینده که سیستم اگو( شبکه جمع آوری فاضلابها) راه اندازی شود می توان لوله فاضلاب را به طور مستقیم و بدون عبور از سپتیک به شبکه متصل نمود .

لوله و اتصالات      

به طور کلی به دلیل خاصیت خوردگی فاضلاب کلیه لوله ها و اتصالات باید در برابر خوردگی مقاوم باشند . لوله ورودی می تواند سیمانی ، پی وی سی ، پلی اتیلنی و یا چدنی باشد
همچنین لوله ارتباط می تواند از جنس پی وی سی یا پلی اتیلنی باشند .
حداقل قطر لوله برای یک ساختمان مسکونی یک خانواری ۴ اینچ ( ترجیحاً ۶ اینچ ) و برای یک ساختمان مسکونی ۲۵ واحدی ۱۰ اینچ در نظر گرفته شود .

برای ساختمان های با تعداد بیشتر لوله هایی با قطر بیشتر انتخاب شوند . لوله ی خروجی از آخرین مرحله سپتیک باید به طورمستقیم داخل خاک و ترجیحاً حدود ۵۰ سانتی متر زیر سطح زمین قرار بگیرد . این لوله باید دارای سوراخ های به قطر ۱ سانتی متر و در هر متر طول به تعداد حداقل ۱۰۰ متر عدد باشد.
تا پساب سپتیک زیر زمینی در خاک پخش شود . استفاده از یک چاه جاذب کم عمق نیز برای دفع پساب خروجی از سپتبک توصیه می گردد .

مشخصات اجرایی     

۱- ابعاد مخزن سپتیک

حجم مخزن ۲ الی ۴ متر مکعب به ازای هر واحد مسکونی ( خانواده )
(به عنوان مثال برای یک بلوک ۵۰ واحدی مخزنی به حجم ۱۰۰ متر مکعب نیاز است ولی برای ساختمانها با واحد کمتر از واحد ۳ متر مکعب به ازای هر واحد در نظر گرفته شود .)

۲- مقاوم سازی بدنه تونل در برابر آسیب های مختلف ( رانش زمین ، زلزله و ...)
۳- حفاظت بدنه تونل از رطوبت ( برای کف ، بلوکاژ زیر فنداسیون و مواد عایق کننده در کف و برای دیوارها و سقف ، عایق ساخته پی وی سی توصیه می شود .
۴- سیستم جمع آوری و تخلیه مالیات جاری در داخل تونل ( در فواصل ۱۰۰ متر کفشوی پیش بینی گردد که به چاه جذبی هدایت گردد .)
۵- ایجاد امکانات تهویه ( در فواصل ۱۵۰ متر دریچه هایی بر روی سقف پیش بینی گردد که به صورت یکی در میان تخلیه هوای تونل انجام گیرد .)
۶- تامین روشنایی داخل تونل و فضاهای جنبی( به صورت نور مصنوعی می باشد که درسقف تونل نصب می گردد )
۷- منهولها و دسترسی ها ( جهت ورود و خروج به تونل و انتقال وسایل و تجهیزات به داخل تونل پیش بینی گردد.)

/ 0 نظر / 122 بازدید