پیش بینی بازار مسکن در 4 ماه پایانی سال 92

صعود ماهانه قیمت مسکن در تهران طی بهار امسال درمجموع باعث افزایش 10درصدی میانگین قیمت در سه‌ماه شد؛ اما افت ماهانه ‌قیمت در فاصله تیر تا پایان مهر باعث شد نرخ میانگین در این 4 ماه حدود 11 درصد کاهش یابد و صعود بهاری را جبران کند. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید براینکه بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن نشان می‌دهد سطح قیمت در آبان‌ در مقایسه با ماه قبل از آن، بدون تغییر ثابت مانده است، گفت: با توجه به رفتار متعاملین مسکن در ماه آبان و همچنین تاثیری که توافق هفته‌گذشته مذاکرات ژنو در بازار ماه‌های آتی خواهد داشت، به نظر می‌رسد هم‌اکنون حباب قیمت مسکن تخلیه شده است و در ثلت آخر سال92 -4ماه پایانی سال- شاهد عدم هر نوع نوسان ماهانه –چه افزایشی و چه کاهشی- باشیم. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بازار مسکن علاوه بر اینکه در مقایسه ماهانه –ماه‌های سال92- حکایت از ثبات‌‌نسبی در حال ‌‌حاضر دارد بلکه در مقایسه با سال قبل نیز آرام‌تر شده است. درباره ثبات فعلی می‌توان گفت، رشد مثبت ماهانه قیمت‌مسکن در بهار امسال، تحت‌تاثیر نزول ماهانه قیمت در تابستان هم‌اکنون جبران شده است.  درباره آرامش قیمت نیز مشخص است که میانگین رشد نقطه‌به‌نقطه از 68 درصد در فصل بهار (نسبت به بهار91) به 43 درصد در تابستان (نسبت به تابستان91) رسیده و هم‌اکنون نیز نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه قیمت‌مسکن در آبان‌ماه معادل 25درصد شده است که این وضعیت نیز نشان‌دهنده آرام‌شدن بازار در مقایسه با سال قبل است.

 

آغاز رونق معاملات


 پیش‌تر برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند معاملات مسکن از سال آینده رونق می‌گیرد، اما اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن حاکی است: همزمان با توقف نوسان ماهانه قیمت در آبان‌ماه امسال، خرید و فروش آپارتمان نیز در شهر تهران رونق گرفته و به‌رغم انتظار در کاهش مبادلات ملکی در نیمه‌پاییز، اما حجم معاملات در آبان‌ نزدیک به 20درصد نسبت به مهرماه افزایش پیدا کرد.
چگینی در این باره گفت: آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که در زمستان امسال، با بازگشت اطمینان به بازار، به مرور متقاضیان مصرفی که خرید خود را در نیمه اول سال به تعویق انداخته بودند، وارد بازار می‌شوند و در نتیجه، تعداد معاملات تا حدودی افزایش می‌یابد. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن افزود: دو مولفه امنیت اقتصادی و چشم‌‌‌انداز آتی برای فعالان بازار مسکن اهمیت دارد و وقتی هر دو آنها از بهبود شرایط حکایت می‌کند، میل به انجام معامله در این بازار افزایش پیدا می‌کند. چگینی درباره سرنوشت بازار مسکن در این دوره با توجه به تاثیر نتیجه مذاکرات ژنو، تصریح کرد: تا پیش‌از این، چشم‌انداز مبهم و عدم شفافیت در فضای اقتصادی و سیاسی، گرایش سرمایه‌گذاران را به سمت بازارهای زودبازده و زود نقدشونده برده بود. این بازارها همچون سکه، ارز و طلا منافعی برای اقتصاد ندارند و فقط سرعت گردش پول را افزایش می‌دهند و تورم ایجاد می‌کنند؛ اما در حال حاضر انتظار عقلایی از فعالان اقتصادی این است که سرمایه‌ها را از بازارهای زودبازده به سمت بازارهایی مثل بورس و ساخت‌وساز حرکت دهند.

 

امیدواری به رسوب منابع در بازار


 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی مسکن تاکید کرد: در شرایط آرامش اقتصادی که هم‌اکنون در بازار مسکن برقرار شده است، این امیدواری وجود دارد که منابع‌مالی در بازار رسوب کند و با پایین‌آمدن سرعت گردش پول، گرایش به سمت پس‌انداز و در نتیجه پرهیز از سفته‌بازی به رفتار غالب فعالان این بازار بدل شود تا برنامه‌ای که دولت در حوزه صندوق‌های سپرده‌گذاری مسکن به دنبال آن است؛ یعنی تامین وام از محل پس‌انداز، بهتر محقق شود.

 

اگر نقدینگی وارد خرید مسکن شود ...


چگینی در پاسخ به این پرسش که «آیا خروج سرمایه‌‌ها از بازارهای سکه و ارز و ورود آنها به بازار مسکن، قیمت را تحریک نخواهد کرد؟» گفت: در ماه‌های آینده بازارهای مسکن و سهام جایگزین بازارهای زودبازده در جذب سرمایه‌ها و بخشی از نقدینگی‌ خواهند شد، اما بازدهی مطلوب بورس در حال‌حاضر، بازار سهام را گزینه اول جذب سرمایه کرده است. ضمن اینکه جامعه تقاضا در بازار مسکن هم‌اکنون ظرفیت پذیرش شوک‌قیمت را ندارد و از سوی دیگر حتی در سال‌هایی که التهاب اقتصادی بوده، منحنی قیمت‌مسکن دوبار در یکسال جهش نکرده است؛ بنابراین امسال با توجه به جهشی که در بهار اتفاق افتاد و همچنین عدم کشش درآمد و قدرت خرید خانوارها، حتی انتظار افزایش دوباره قیمت هم قابل طرح نیست. خصوصا که در سال‌جاری وضعیت درآمدی خانوارها از وضعیت مناسبی برخوردار نمی باشد تا کشش درآمدی خانوارها بتواند افزایش قیمت‌ها را پشتیبانی کند.
وی تصریح کرد: در ماه‌های آینده به تدریج ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و هزینه تمام‌شده مسکن نیز با توجه به سیاست انقباضی دولت برای مهار تورم و نقدینگی و همچنین روند کاهشی قیمت مصالح‌ساختمانی، پایین خواهد آمد.

مالیات برای تشویق رسوب سرمایه‌ها


 مدیرکل برنامه‌ریزی مسکن همچنین گفت: بسته‌مالیاتی قابل اجرا برای مهار سوداگری و معاملات سفته‌بازانه در بازار مسکن، در حال تدوین است و مالیات‌ها به گونه‌ای تعریف شده که مالکان به رسوب‌سرمایه‌های ملکی خود تشویق شوند تا خرید و فروش مکرر و کوتاه‌مدت آنها.

/ 0 نظر / 107 بازدید